Skip to main content

KRÓTKA HISTORIA "SERCA"

Wykonanie tego serca na okładce wymagało dużej precyzji, zaangażowania i uważności. Po otrzymaniu grafiki wektorowej od artystki Pani Doroty Pietrzyk materiał został przetworzony i optymalizowany tak aby nowoczesny „ślusarz – artysta” mógł wykonać ją fizycznie w postaci mocnego monolitu. Matryca została wykonana z mosiądzu, ma tak wiele szczegółów, że sama w sobie jest już dziełem. Wykonanie jej było niezwykle czasochłonne i pracochłonne, tak jak dzieło jubilera.

Kolejny etap to połączenie tej matrycy ze złotą folią i kartonem okładki, a tu chodzi o mili sekundy w zetknięciu materiałów aby uzyskać najlepszy efekt. Okładka jest całkowicie naturalna w kolorze „sekwoja”.

Zaangażowanie zespołu z Wydawnictwa Mediapixel w tworzenie tej książeczki było poruszające i to też czyni tę pozycję wyjątkową oraz pięknie współgra z treścią zawartą na poszczególnych stronach.

Ajurweda jest wiedzą o życiu, tym najcenniejszym darem, który mamy i od naszej świadomości zależy jak go wykorzystamy. Na poszczególnych stronach tego przewodnika Czytelnik znajdzie wiele użytecznych wskazówek jak żyć w zgodzie z naturą i utrzymać stan upragnionej równowagi. Przyjemnie też ją trzymać w dłoniach, gdyż dobrze oddziałuje na nasze zmysły.

Mała Książeczka o Ajurwedzie
Szczypta Miłości

Apolonia Rdzanek

WPROWADZENIE

Mała książeczka o ajurwedzie: szczypta miłości jest krótkim przewodnikiem po codziennym życiu. Wiedza w niej zawarta pomoże każdemu w głębszym zrozumieniu samego siebie. Kto tylko się na nią otworzy i zechce ją zastosować w praktyce, nie będzie musiał długo czekać na płynące z niej efekty w postaci lepszego zdrowia, harmonii i większej witalności.

Treści zawarte w tej książce pochodzą głównie z przekazu ustnego od moich nauczycieli jogi i ajurwedy, a przede wszystkim wybitnych lekarzy, którzy zachowali dawną tradycję i ponadczasową mądrość. Wiedza ta służy współczesnemu człowiekowi tak samo, jak służyła ludziom przez tysiące lat. Aby ją zrozumieć, należy zrobić dla niej przestrzeń w umyśle i otworzyć serce.

Zgodnie z pierwotnym przekazem, istnieją dwa gatunki wiedzy: śruti (śruti) i smriti (smṛti). Ajurweda należy do gatunku śruti – wiedzy objawionej. W dawnych czasach medytujący mędrcy – riszi (ṛṣi) doświadczali stanu objawienia, w którym mieli dostęp do tej mądrości. Nauki te przez stulecia przekazywane były z mistrza na ucznia i w tej formie nazywa się je smriti. Początki ajurwedy ukształtowały się w Indiach około 3 tysięcy lat temu. Wiedza ta została spisana w sanskrycie, starożytnym języku kultury Indusu panującej w obszarze Mohendżo-Daro i Harappy wiele lat później. Udostępnili ją w formie pisanej, która stanowi dla nas dzisiaj podstawę do badań, Ćaraka i Suśruta około VI wieku p.n.e. (datowanie jest niepewne).

Ajurweda to holistyczne spojrzenie na człowieka, uwzględniające jego ciało, zmysły, umysł, świadomość duchową, aż po szerokie interakcje pokoleniowe i zjawiska współoddziaływania w przestrzeni, w której żyje. Wiedza ta odnosi się do teorii pięciu elementów: eteru, powietrza, ognia, wody i ziemi, w dalszym zaś rozumieniu – do trzech konstrukcji bioenergetycznych dosz (doṣa): wata (vāta), pitta (pitta) i kapha (kapha), a na poziomie ciała: siedmiu tkanek – dhatu (dhātu), trzech produktów ubocznych – mala (mala) oraz toksyn – ama (āma). Istotne miejsce zajmują higiena i pielęgnacja zmysłów, które odgrywają ważną rolę w komunikowaniu się ze światem i samym sobą.

Obszerna część książki poświęcona jest odżywianiu, właściwościom smaków, zaleceniom dietetycznym, przyprawom i przepisom kulinarnym. Ciasto z jabłkami „Szczypta miłości” jest tak smaczne, że zasługuje na to, by jego nazwa znalazła się na okładce i w ten sposób dotarła do wielu smakoszy wykwintnego jedzenia. Ta szczypta miłości jest tym, czego każdy pragnie i czym można się dzielić ze wszystkimi napotkanymi na swojej drodze istotami. W książce znajdują się również konkretne wskazówki i praktyczne zalecenia dotyczące tego, co ajurweda proponuje, aby jak najdłużej zachować doskonałe zdrowie.

Zapraszam do wspólnej podróży i odkrywania siebie.

APOLONIA RDZANEK  

Z ogromną radością przyjęłam książkę Apolonii Rdzanek i zachęcam wszystkich do zapoznania się z tym przejrzystym kompendium wiedzy o ajurwedzie — starożytnym systemie medycznym pochodzącym z Indii — którą od trzydziestu lat stosuję w swojej praktyce lekarskiej w duchu medycyny holistycznej.

Ta prosta i bardzo praktyczna wiedza, ujmująca człowieka w sposób całościowy, odnosi się do każdego aspektu ludzkiego życia i ma szerokie zastosowanie w medycynie integracyjnej. Zdrowie zależy w dużej mierze od świadomości. Zmiana trybu życia, konkretna dieta, zioła, joga czy medytacja są narzędziami wykorzystywanymi w medycynie integracyjnej w celu uruchomienia systemu samoleczenia i uzdrawiania. Choroby i schorzenia nie dotyczą tylko jednego narządu, lecz choruje cały człowiek, co najczęściej wynika z jego problemów emocjonalnych, niewłaściwej diety, przeciążenia stałym stresem, niewłaściwego stylu życia i nieumiejętnego dbania o zdrowie.
Brakuje nam podstaw: życia z rytmem przyrody, wstawania ze słońcem, chodzenia boso po ziemi. Musimy to wszystko „odkurzyć” i rozpowszechnić.

Dzięki wiedzy zawartej w tej książce możemy rozwinąć świadomość oraz uzdrawiające zdolności naszego organizmu. Nadszedł czas, aby stworzyć nową medycynę, która szanuje wszystkie systemy leczenia i ze zrozumieniem działa na rzecz człowieka.

Dr n. med. Preeti Agrawal, specjalista medycyny integracyjnej

ZNAJDŹ RYTM ŻYCIA

Call Now Button